U provedbi projekta „Lokomotiva – Jačanje kompetencija, motivacije i timskog pristupa OCD-a u radu s ranjivim skupinama“ sudjelovale su 3 volonterke i 1 volonter, a svojim volonterskim angažmanom ukupno su ostvarili 270 volonterskih sati.
Volonter asistent u provedbi aktivnosti obavljao je organizacijsko logističke i administrativne aktivnosti, asistirao financijskoj direktorici te programskoj koordinatorici. Volonterka evaluatorica sudjelovala je u pripremi interne evaluacije projektnih aktivnosti, unosila i obrađivala prikupljene podatke evaluacije te izrađivala tablice i grafikone. Volonterka komunikatorica sudjelovala je u medijskoj promociji projekta, asistirala osobi za odnose s javnošću te prikupljala i obrađivala foto i video dokumentaciju s projektnih aktivnosti. Volonterka suradnica za kreiranje programa za inkluzivno volontiranje sudjelovala je u procesu osmišljavanja programa u sklopu aktivnosti „Edukacija: Menadžment inkluzivnih volontera“ s ciljem što uspješnijeg definiranja potreba i interesa osoba u riziku od socijalne isključenosti u smislu inkluzivnog volontiranja.
Osim navedenog, volonterke i volonter sudjelovali su i na sastancima volontera na kojima smo definirali volonterske zadatke, individualno i grupno mentorirali volontere, pripremili volontersku administraciju, unaprjeđivali grupnu povezanost među volonterima, razvijali komunikacijske vještine te održavali motivaciju za volontiranjem. Također, po potrebi su sudjelovali i na sastancima projektnog tima u svrhu koordinacije za izvedbu projektnih aktivnosti. Sukladno afinitetima i motivaciji za dodatan angažman volonterke i volonter sudjelovali su i na javnim događanjima, volonterskim i humanitarnim akcijama te drugim inicijativama vezanim za volonterstvo u kojima Liga sudjeluje.
Volonterski zadaci i aktivnosti osmišljeni su tako da volonterima omogućuju stjecanje novih vještina i znanja te razvoj osobnih potencijala putem cjeloživotnog učenja (Etički kodeks volontera Lige za prevenciju ovisnosti).
Volonterke i volonter su od volontiranja imali edukativnu, društvenu, kulturnu i praktičnu korist. Upoznali su se s projektnim ciklusom te s problematikom rada s osobama u riziku od socijalne uključenosti te stekli iskustvo timskog rada u organizaciji. Osim toga, radili su u timu osoba koje dijele slične vrijednosti, konstruktivno provodili slobodno vrijeme te širili mrežu poznanstava i stjecali nova iskustva.
Projekt LOKOMOTIVA – jačanje kompetencija, motivacije i timskog pristupa OCD-a u radu s ranjivim skupinama, UP.04.2.1.11.0028 sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda i sredstvima Ureda za udruge putem Natječaja Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice, UP.04.2.1.11, Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014.–2020.
Za više o EU fondovima: www.esf.hr i www.strukturnifondovi.hr