
Kako je nastala Udruga Porat?
Udrugu Porat osnovali su liječeni ovisnici u apstinenciji uz pomoć stručnog osoblja 2003. godine. Udruga se osniva kako bi se kroz njeno djelovanje promicala prava bivših ovisnika u društvu, jer se osjećaju diskriminirani i stigmatizirani zbog ovisničke prošlosti. Kako šira javnost ima stajalište, jednom ovisnik – uvijek ovisnik nailazimo na poteškoće pri resocijalizaciji nakon provedenoga programa u Terapijskim zajednicama ili prilikom izlaska iz zatvora.
Koja je svrha udruge i koji je vaš cilj?
Svrha postojanja:
– Pomoć u održavanju trajne apstinencije
– Savjetodavni rad prilikom pripreme i za odlazak u terapijske zajednice ili komune
– Javni rad kako s lokalnim tako i s državnim tijelima koje potiču i uvažavaju rad ovakvih udruga s ciljem uspješne resocijalizacije
– Djelokrugom rada obuhvaćamo liječene ovisnike, njihovu djecu i članove obitelji
– Organiziranje kvalitetnog provođenja slobodnog vremena
– Javni rad; organiziranje javnih tribina na temu resocijalizacije
– Širenje informacija i senzibiliziranje javnosti za problem resocijalizacije
– Poticanje uključivanja volontera u rad udruge
Temeljni cilj Udruge jest pomoć u resocijalizaciji apstinenata od droge i alkohola te drugih oblika ovisnosti suzbijanjem i zaštitom od diskriminacije ovisnika i HIV/AIDS osoba, poticanjem pružanja socijalne pomoći i podrške u svrhu razvijanja pozitivnih potencijala apstinenata te preventivno djelovanje i suzbijanje ovisnosti s ciljem sprečavanja pojave ovisničkih ponašanja i bolesti ovisnosti.
Koji su neki od vaših programa i projekata?
Trenutno u provedbi su slijedeći projekti i programi:
- Program Uključi se! (Resocijalizacija)
Kao poseban uspjeh ovog programa istaknuli bismo da su svi naši korisnici uključeni u proces resocijalizacije te da uspješno održavaju apstinenciju, aktivno se uključuju u proces resocijalizacije te traže posao.
- Program Put u zdrav život! (Resocijalizacija)
Ostvaruje se osnaživanje korisnika u procesu resocijalizacije i pomaže u održavanju trajne apstinencije.
- Program Minus virus (Smanjenje šteta)
Podrška intravenoznim korisnicima droga s ciljem smanjenja rizika od infekcije Hepatitisom B i C i HIV-om razmjenom šprica i distribucijom aseptičnog materijala, savjetovanjem i davanjem smjernica za zdravlje i javljanje na liječenje.
- Program Znam što mogu, znam što hoću! (Prevencija)
Grupni rad i edukacija rizične skupine djece s ciljem prevencije svih oblika ovisnosti, jačanja i razvoja socijalnih vještina i obiteljskih veza te poboljšanja kognitivnih procesa i ponašanja u životnim izazovima.
- Program Siguran izlazak (Smanjenje šteta)
Program smanjenja štete putem informiranja i senzibiliziranja korisnika psihoaktivnih tvari o zdravstvenim rizicima, efektima, posljedicama konzumiranja i rekreativnog korištenja klupskih droga kod mladih osoba.
- Program Oprezan danas, siguran sutra! (Prevencija)
Edukacija rizične skupine mladih, korisnika Centra za pružanje usluga u zajednici Zadar dobi 15 do 21 godinu, s ciljem razvijanja vještina i znanja o štetnosti svih oblika ponašajnih ovisnosti.
Koje su neke od najznačajnijih volonterskih akcija koje ste odradili?
U sklopu programa smanjenja šteta Minus virus, povodom dana Hrvatska volontira, udruga Porat svake godine organizira akciju čišćenja infektivnog otpada (iskorištenih igala i šprica) i ostalog otpada na jednom području Grada Zadra. I ove godine smo sudjelovali u akciiji Hrvatska volontira, ali smo se odlučili na adaptaciju prostorija udruge, gdje se održavaju savjetovanja, grupe resocijalizacije, kreativne i ostale radionice. Volonterska akcija je uključivala bojanje zidova, čišćenje prostora te montažu namještaja. Osim navedenog, sudjelovali smo i u volonterskoj akciji 72 sata bez kompromisa 2021. godine gdje su djelatnici udruge zajedno s volonterima čistili infektivni otpad u Perivoju Vladimira Nazora i Kapetanski parku. Također, bili smo uključeni i u Dan činjenja dobrih djela 2022. godine gdje su djelatnici udruge i volonteri čistili zadarsku plažu Pod brig u Arbanasima.
Možete li nam reći više o Cooling zonama?
Program Siguran izlazak informira mlade osobe o zdravstvenim rizicima korištenja droga i o odgovornom seksualnom ponašanju. Ispred kluba uspostavljaju se COOLING ZONE (mjesto za odmor) s besplatnom vodom, informativnim materijalom i „Safe-pack-ovima“. Jedan „safe-pack“ sadrži prezervative, lubrikante, alkoholne maramice, čist papirić za ušmrkavanje te posjetnicu s podacima o projektu i QR kodom web-stranice projekta. Kroz razgovor s našim djelatnicima mladi ljudi dobivaju korisne informacije o zdravstevenim rizicima droga, efektima i posljedicama konzumiranja.
Zašto ste odlučili postati partnerom Ligi za prevenciju ovisnosti?
Smatramo kako je partnerstvo, odnosno umrežavanje i suradnja među udrugama važno za jačanje civilnog društva. Odlučili smo postati partnerom Ligi za prevenciju kako bi povećali i osnažili svoje kapacitete u području socijalnog uključivanja i pružanja usluga krizne intervencije ranjivim skupinama. Kroz niz edukacija, radionica i rasprava za vrijeme trajanja projekta Lokomotiva poboljšali smo svoje kapacitete.
Pripremila: Jana Sirić Podrug, Ligina volonterka
Projekt LOKOMOTIVA – jačanje kompetencija, motivacije i timskog pristupa OCD-a u radu s ranjivim skupinama, UP.04.2.1.11.0028 sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda i sredstvima Ureda za udruge putem Natječaja Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice, UP.04.2.1.11, Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014. – 2020.
Za više o EU fondovima: www.esf.hr i www.strukturnifondovi.hr






Fotografije su vlasništvo Udruge Porat.